Oto Yedek Parça Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Oto Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

oto-yedek-parca-alirken-nelere-dikkat-etmelisiniz 

Sıfır kilometre bir otomobil alsanız da ikinci el otomobil alsanız da bir süre sonra orijinal parçalardan bazıları eskime, bozulma veya kaza nedeniyle yenilenmek zorunda kalabilir. İşte bu yenileme sürecinde oto yedek parça ya da oto aksesuarlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Satın alacağınız ikinci el otomobilin parçalarının detayları konusunda da satış öncesi ekspertiz raporu ile sizi bilgilendirmeyi önemseyen ikinciyeni.com olarak yedek parça ve oto aksesuar değişimi konusunu önemsemenize dikkat çekmek istiyoruz. İkinci elde oto yedek parça konusunda oto yedek parçalarının neler olduğu, değişimde orijinal yedek parçanın önemi, oto yedek parça fiyatları ve oto yedek parçası seçerken dikkat edilmesi gerekenler ayrı ayrı başlıklarla incelenebilir.

Otomobillerin yedek parçalarına ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Bazı özel marka modeller için otomotiv yedek parça bulmak zordur. Bu durumlarda özellikle oto yedek parça İstanbul ve Ankara piyasası, yani büyük şehirler, yan sanayi ürünlerine yönelebiliyor. Örneğin FIAT yedek parçalarını bulmak kolaydır, ama ülkemizde pek popüler olmayan Dodge gibi markaların orijinal parçalarına ulaşmak zordur. Aracınızla uyumlu parça bulmak için yan sanayi ürünlerini kullanabilirsiniz, ama unutmayın ki bu durum, aracınızın değerini düşürecektir. 

Araç içi yedek parça alırken işinin ehli ustalardan tavsiye almak her zaman iyi bir fikir. Tanıdığınız ve güvendiğiniz ustalar, sizi uygun şekilde yönlendirecektir.

Oto Yedek Parçaları Nelerdir?

oto-yedek-parcalari-nelerdir 

Bir otomobili oluşturan tüm parçaların her biri tek tek değiştirilebilir. Söz konusu değişimin nedeni kaza, eskime, bozulma, arıza olabileceği gibi özel zevkler de olabilir. Sık değiştirilen oto yedek parçaları ise yağ filtresi, hava filtresi, ön tampon, arka tampon, egzoz ucu, aydınlatma ürünleri ve bazı motor parçalarıdır.

Oto Aksesuarları Hakkında

oto-aksesuarlari-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-nelerdir

Aracınızın koltuk kılıfları, döşemesi, direksiyonu, başlıkları, temizleyici ürünleri, sırtlık, cam perde, cam film gibi parçaları aksesuar olarak kabul edilir. Burada söylemek gerekir ki fabrika çıkışı bir otomobildeki her parça ya da aksesuarın bir görevi bulunur. Mutlaka konfor ya da güvenlik için bir önemi olduğu ya da bir ihtiyacı karşıladığı için oradadır. Dolayısıyla alacağınız aksesuarları seçerken ve otomobile yerleştirirken bu detaya dikkat etmeniz önerilir. Elbette bazı oto aksesuarlarının bir otomobilin havasını ve konforunu büyük ölçüde etkilemesi de mümkündür.

Oto Yedek Parçaları ve Aksesuarları Kasko Kapsamında mıdır?

oto-yedek-parcalari-kasko-kapsaminda-midir 

Bir otomobilin orijinal aksesuar ve parçalarının tümü yaptıracağınız genel kasko kapsamındadır. Ancak orijinal olmayan parçalar için ayrıca teminat kapsamını genişletmeniz gerekir. Dolayısıyla hem oto yedek parçalarını ve oto aksesuarlarını değiştirirken hem de ikinci el otomobil alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Oto Yedek Parça Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • İkinci el piyasasında aracın değerine etki edeceği için orijinal olmasına özen göstermelisiniz.
  • Kasko konusunda avantaj sağlayacağı için de orijinal yedek parça kullanmak önemlidir.
  • Üretici ya da satıcı firmanın garanti vermesine dikkat etmelisiniz.
  • Parçanın otomobilin yapısına uygun olmasını önemsemelisiniz.
  • Kişisel zevkinize özel olarak ekleyeceğiniz bir parçanın otomobilin performansına, sürüş güvenliğine ve yolcu konforuna olumsuz etkisinin olup olmadığından emin olmalısınız.

OEM Yedek Parça Nedir?

oem-yedek-parca-ne-demek 

OEM yani “Original Equipment Manufacturer” kavramı, Türkçe “Orijinal Ürün Üreticisi” anlamına gelir. Motorlu araçlar üreten firmalar, çoğunlukla birçok üreticiyle ortak çalışır. Örneğin Renault Megane aracınızdaki hava filtresini üreten firma Bosch olabilir ya da polen filtresi için Mais firması, debriyaj seti için başka bir üretici firma çalışmış olabilir. Aynı şekilde fren balata sistemleri için de farklı üreticilerden destek istenebilir. Kısacası OEM yedek parça üreticileri, size orijinal yedek parçaları sağlayan firmalardır.

OEM Yedek Parça Nereden Alınır?

oem-yedek-parca-nereden-alinmali 

OEM yedek parçalar, üreticilerle anlaşmalı tedarikçilerden elde edilebildiği gibi internet yoluyla da satın alınabilmektedir. Aranan parça yurt içinde bulunmuyorsa yurt dışından birkaç gün içinde gelecek şekilde sipariş edilebilir.

OEM yedek parçalar, OEM numarası üzerinden tespit edilir. OEM numarası, üretici firma tarafından numaralar ve harfler kullanılarak ortaya çıkarılır. Böylece dünyanın neresinde olursanız olun, OEM numarası üzerinden orijinal yedek parça satın alabilirsiniz.

OEM Numarası Sorgulama

OEM numarası üzerinden kısa sürede yeni üretim yedek parçalara ulaşabilirsiniz. İlgili platformlar üzerinden yapacağınız araştırmalar doğrultusunda ihtiyaç duyduğunuz yedek parçanın OEM numarasını öğrenebilir ya da araba satıcınızdan destek alarak ilgili şasi no ile aramalarınızı yapabilirsiniz.

Şasi No ile Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şasi no ya da uzun ismiyle şasi numarası, bir bakıma araç kimliğidir. Oto yedek parça platformlarından şasi no ile arama yaparak aracınız tüm parçaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece değiştirmeyi düşündüğünüz araba ekipmanı için orijinal yedek parça bilgilerine kolayca erişebilirsiniz.

Garanti Sonrası Yedek Parça Bulundurma Süresi

Araba üreticileri ya da ithalatçıları, Satış Sonrası Hizmet Yönetmeliğine bağlı olarak satışı yapılan araçların yedek parçasını bulundurma şartına tabidir. Yönetmeliğe bağlı olarak garanti süresi içerisinde kullanıcı hatasına bağlı olmayan durumlarda, talep edildiği takdirde ilgili tedarikçiler yedek parçayı temin etmekle yükümlüdür. Garanti sonrası yedek parça bulundurma süresi gibi birçok kavram, mevzuat konuları dahilinde işlenmiştir. Yedek parça ile ilgili tüm sorularınız için +90 232 461 1681 numaralı telefondan uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.